Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999r.. Ma ono służyć promocji języka ojczystego oraz przypomina, jak ważny jest szacunek do języka i dbałość o jego przetrwanie.
Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole odbywał się pod hasłem (Ty +) Dzień Języka Ojczystego.
Dla uczczenia tego dnia uczniowie klasy I i III brali udział w szeregu działań promujących Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ćwiczyliśmy łamańce językowe, które sprawiały trudności w wymowie, ale też wprawiły wszystkich w radosne nastroje. Odbyła się zabawa „Ortograficzne głosowanie”- utrwalająca poznane zasady ortograficzne. Uzupełnialiśmy mandale ortograficzne. Braliśmy udział w grze „Słowo na literkę”, która doskonali umiejętność myślenia i skojarzeń, a także w zabawie w „Wyrazowe miasteczko”, która rozwija umiejętność posługiwania się językiem ojczystym.
W konkursie na najpiękniejszy zeszyt zwyciężyli Jaś Mroziński z klasy I oraz Mateusz Hałas z klasy III. Wyróżnienia otrzymały: Natalia Manc, Wanessa Jóźwiak, Gabrysia Szrama oraz Elwira Andryszak.
Na uczniów klas IV- VII również czekały rozmaite wyzwania: przygotowywali plakaty obrazujące wybrane zasady ortograficzne, rozwiązywali zadania i zagadki językowe, brali udział w zabawach interaktywnych, wyszukiwali błędy językowe, no i oczywiście także recytowali łamańce językowe :)
Wyłoniono również Mistrzów Ortografii w poszczególnych klasach.
I tak tytuł znawcy ortografii w klasie IV otrzymała Julia Budzińska, w klasie V - Błażej Nazaruk, w klasie VI - Julia Kalecka, a w klasie VII - Damian Kukulski.
Język polski zaliczany jest do grupy najtrudniejszych do nauki języków świata. Sprawia to skomplikowana gramatyka z mnóstwem wyjątków oraz szeleszczące zgłoski. Tym bardziej szanujmy polszczyznę i posługujmy się nią poprawnie, bo to zaszczyt mówić i pisać bezbłędnie w tak trudnym i pięknym języku.