7 stycznia 2024r. nasza szkoła wzięła udział w V Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, który odbył się w Kowalewie Opactwie. Natalia i Karol Mancowie zaprezentowali kolędę „Oto dziś narodziła się miłość”. Towarzyszyła im grupa taneczna w składzie: Marcelina Siuda, Amelia Kalecka, Zuzanna Miętkiewicz, Aleksandra Pająk, Julia Jóźwiak, Julia Budzińska, Julia Bojarska. Uczniów do występu przygotowały Panie Karolina Pokrop i Honorata Wiatrowska.
- 09sty
- 22gru
- 21gru
2023-12-20 - Wioska Świętego Mikołaja – Skansen Bicz
20 grudnia uczniowie klas 1-5 wraz z wychowawcami odwiedzili Wioskę Św. Mikołaja Skansen Bicz.
W wiosce Świętego Mikołaja doświadczyli niezwykłej mieszanki magii, zabawy i edukacji. Podczas wycieczki uczniowie spotkali się z Mikołajem, wzięli udział w warsztatach rękodzielniczych i wypieku pierników, konkursach związanych z tradycjami bożonarodzeniowymi. Wspólne zabawy, śpiewanie kolęd, zwiedzanie jarmarku bożonarodzeniowego pozwoliły cieszyć się atmosferą świąt.
30
- 24lis
Informatyczny Konkurs na Kartkę Bożonarodzeniową
Przyjmowanie prac na konkurs zostało zakończone - wkrótce ogłoszenie wyników, a na razie próbka prac uczniów.
Najlepszą pracą w kategorii klas I-IV okazała się praca Leny Kolskiej, a kategorii klas V-VI praca Nikodema Czerniejewskiego.Gratulujemy zwycięzcom konkursu!
- 20gru
Dziękujemy za Talenciaki!
Drodzy Rodzice, Uczniowie, Pracownicy i Sympatycy naszej szkoły!
Akcja Lidla „Szkoły pełne talentów” dobiegła końca. Za każdy przekazany kupon i chęć wsparcia naszej zbiórki – serdecznie dziękujemy!
Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udało nam się zebrać 855 Talenciaków, które zamieniliśmy na nagrodę – Model serca.
Otrzymana nagroda zostanie wykorzystana na lekcjach biologii.
- 20gru
2023-12-20 - Dobre maniery mam, bo savoire-vivre dobrze znam
W ramach realizacji innowacji ”Dobre maniery mam, bo savoire-vivre dobrze znam” uczniowie klasy 1 i 3 uczestniczą w zajęciach, podczas których zdobywają wiedzę na temat dobrych manier w różnych, życiowych sytuacjach. Mówiliśmy już o uprzejmych słowach, grzecznym zwracaniu się do kolegów i dorosłych oraz o ogólnych zasadach powitania i pożegnania, a także o zasadach kulturalnej rozmowy i zabawy. Wyjaśniliśmy, co znaczy określenie „savoir – vivre”. W grudniu natomiast zastanawialiśmy się „co lubi stół”? Uczyliśmy się, jak nakryć do stołu, poznaliśmy znaczenie ułożenia sztućców na talerzu. Wiemy też, jak należy się zachowywać podczas posiłków. Nabyte umiejętności przydadzą się podczas pomocy przy przygotowywaniu kolacji wigilijnej:)
1
- 20gru
2023-12-20 - Czytam z klasą – lekturki spod chmurki
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły biorą udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym "CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki". Głównym celem projektu jest rozbudzanie u dzieci aktywności literackiej, doskonalenie umiejętności czytania, aktywnego słuchania oraz pogłębianie wiedzy na temat dobroczynności. Poprzez wspólne czytanie wybranych lektur uczniowie kształtują w sobie potrzebę pomagania innym ludziom, zwierzętom oraz roślinom.
Tym razem uczniowie z zainteresowaniem słuchali przygód nietypowego detektywa, który zawsze jest chętny by pomóc najmłodszym. Wspólnie odwzorowaliśmy agencję „Różowe okulary”, w której pracował detektyw Pozytywka i próbowaliśmy rozwikłać najdziwniejsze zagadki. Stworzyliśmy również lekturowniki, w których będziemy umieszczać informacje na temat przeczytanych lektur.
8
- 19gru
- 19gru
- 19gru
2023-12-19 - Kartka dla sąsiada
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Drążnej przygotowali kartki świąteczne z życzeniami dla mieszkańców Sołectwa Drążna.
- 18gru
2023-12-13 - Dobre nawyki żywieniowe
13 grudnia dla uczniów klasy 6 i 7 została przeprowadzona prelekaja na temat "Dobre nawyki żywieniowe mam, dlatego otyłości nie znam!". Spotkanie przeprowadził pracownik higieny żywności i żywienia słupeckiego sanepidu p. Katarzyna Tyrańska.
Uczniowie zostali zapoznani m.in. z Piramidą Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży (4-18 lat), a także omówiono czynniki rozwoju oraz konsekwencje otyłości.
- 11gru
2023-12-11 – spotkanie z Policją
11 grudnia uczniowie klasy VI i VII miała przyjemność zwiedzać Komendę Powiatową Policji w Słupcy. To było niezwykłe doświadczenie, które pozwoliło nam lepiej zrozumieć pracę i zadania policjantów oraz funkcjonowanie służb policyjnych.
W pierwszej części programu uczniowie spotkali się z asp. szt. Markiem Dominiakiem, który przybliżył zawód technika kryminalistyki. W naszym kraju zazwyczaj technik kryminalistyki jest policjantem pracującym w cywilnym ubraniu, a jego narzędziami pracy są głównie aparat fotograficzny i walizka zawierająca przyrządy służące do ujawnienia i zabezpieczenia śladów. Są to różnego rodzaju odczynniki, pędzle, woreczki oraz zestawy do pobierania odcisków palców i materiału genetycznego. Przy pomocy tych akcesoriów technik kryminalistyki zabezpiecza wszelkie ślady traseologiczne, daktyloskopijne i biologiczne oraz przedmioty mogące mieć związek ze zdarzeniem. Technik kryminalistyki swoją pracą przyczynia się bowiem do znalezienia przestępcy i ustalenia tożsamości niezidentyfikowanych osób i zwłok.
W drugiej części asp. Joanna Wolińska i mł. asp. Marcin Dębowski przybliżyli strukturę i organizację komendy, jakie jednostki działają w obrębie tego miejsca oraz jakie są ich zadania. Następnie przeszliśmy do zwiedzania różnych sekcji i pomieszczeń. Wizyta obejmowała odwiedzenie sali operacyjnej, gdzie policjanci śledzą bieżące wydarzenia i koordynują działania oraz salę technika kryminalistyki.
14
- 11gru
2023-12-11 - Spotkanie z Górnikiem
Z okazji Barbórki, chcąc przybliżyć naszym uczniom ciężką i niebezpieczną pracę w kopalni do naszej szkoły został zaproszony Pan Mirosław Pacześny z PAK Kopalni Węgla Brunatnego w Koninie. Nasz gość w niezwykle ciekawy sposób opowiedział uczniom o tym kim jest górnik, na czym polega jego praca, z czego składa się jego strój, od czego zależy kolor pióropusza. Nie zabrakło również szeregu ciekawostek oraz wiadomości na temat pracy w kopalni. Uczniowie mieli również okazję przyjrzeć się z bliska, dotknąć i powąchać przyniesione przez górnika surowce. Na zakończenie spotkania uczniowie podziękowali i wręczyli panu Mirosławowi słodki upominek oraz własnoręcznie zrobioną laurkę.
9
- 09gru
2023-12-09 - Magiczne Mikołajki w Drążnej
9 grudnia 2023r. Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Drążnej zamieniła się w pracownię Świętego Mikołaja. W salach lekcyjnych odbywały się warsztaty: robienia ozdób świątecznych, zdobienia pierników, malowania figurek gipsowych, robienia mydełek, szycia poduszeczek, malowania na desce techniką decoupage. Dodatkową atrakcją było plecenie warkoczyków, malowanie kolorowanek, pisanie listu do św. Mikołaja, a w fotobudce w pięknej scenerii można było zrobić pamiątkowe zdjęcie. Świąteczny nastrój, piękne stroiki na kiermaszu ozdób świątecznych i ciasta z domowych wypieków w kawiarence sprawiły, że ten dzień był dla wszystkich wyjątkowy. Oczywiście było też spotkanie ze Świętym Mikołajem, który przybył z prezentami.
Szkoła składa wielkie podziękowania za udział w realizacji tego spotkania dla: Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Ustawicznego we Wrześni, Dyrekcji, nauczycieli i pracowników szkoły, Rodziców, fotografa Agaty Zauer, Rafała Szczęsnego, Radnego Gminy Słupca Jana Kujawy.
Do zobaczenia za rok!162
- 08gru
2023-12-07 - Warsztaty z makramy
27 listopada i 7 grudnia w naszej szkole odbyły się świąteczne warsztaty z makramy. Uczniowie pod okiem Pani Moniki Paszek – dyrektora Biblioteki Publicznej Gminy Słupca oraz bibliotekarki Magdaleny Kusiołek wykonywali przepiękne aniołki i choinki. Wspaniała atmosfera, cenne rady i wskazówki Pań prowadzących zajęcia pozwoliły poczuć magię zbliżających się Świat Bożego Narodzenia. Umiejętności zdobyte na zajęciach zostaną wykorzystane do wykonania ozdób świątecznych na choinkę. Dziękujemy i z niecierpliwością czekamy na kolejne warsztaty.
26
- 08gru
2023-12-07 - Zawody o Puchar Wójta Gminy Słupca w Futsalu chłopców
7 grudnia na Hali Sportowej w Kowalewie Opactwie zostały rozegrane szkolne zawody o Puchar Wójta Gminy Słupca w Futsalu chłopców w kategorii klas VI i młodszych. W zmaganiach sportowych uczestniczyło sześć szkół z terenu naszej gminy: z Drążnej, Kowalewa Opactwa, Kotuni, Cienina Zabornego, Cienina Kościelnego oraz Młodojewa. Po bardzo emocjonujących spotkaniach reprezentacja naszej szkoły zdobyła IV miejsce.
Reprezentacja z Drążnej wystąpiła w składzie: Julia Kalecka, Zuzanna Małecka, Julia Jóźwiak, Miłosz Piński, Igor Witowski, Krzysztof Szacowny, Tymoteusz Gurgas.
Przed zawodami Pani Wójt Grażyna Kazuś wręczyła uczniom każdej szkoły sprzęt sportowy ufundowany przez Dyrektora Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportu Pana Wojciecha Henke.1
- 07gru
2023-12-06 - Mikołajki
Mikołajki w szkole
26
- 06gru
2023-12-05 - Nigdy nie jesteśmy tak biedni, żeby nie podzielić się z innymi!
5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Jest to święto ludzi, którzy bezinteresownie pomagają innym, poświęcając swój czas, by zmienić świat na lepsze. W naszej szkole w ramach szkolnego wolontariatu organizowane były akcje: zbiórka kasztanów dla Franka, zbiórka produktów dla dzieci chorych onkologicznie „Onkomikołaje”, zbiórka żywności dla potrzebujących, Góra Grosza, Zbiórka nakrętek dla Oli Giszczyńskiej, zbiórka karmy dla schroniska w Katarzynowie. Wszyscy uczniowie chętnie włączyli się w wyżej wymienione akcje, pokazali, że mają wielkie serca i są wrażliwi na potrzeby innych. Najbardziej zaangażowani otrzymali podziękowania: Mateusz Małecki, Kamil Nazaruk, Natalia Manc, Jan Chojnacki, Gabriela Szrama, Elwira Andryszak, Maja Hemmerling, Karol Manc, Bianka Dąbrowska, Izabela Parol, Marcel Staszak, Julia Bojarska, Julia Budzińska, Julia Jóźwiak, Zuzanna Miętkiewicz, Martyna Chorążyczewska, Igor Witowski, Błażej Nazaruk, Bartosz Andryszak, Ewa Chojnacka, Zuzanna Małecka, Adam Chojnacki, Julia Lepel, Iga Parol, Nikodem Stasiak. Dziękujemy i zachęcamy do włączenia się w kolejne zbiórki dla potrzebujących.
- 01gru
- 01gru
2023-11-30 - Andrzejki
Andrzejki są wspaniałą okazją do wspólnej zabawy oraz kultywowania tradycji i obrzędów ludowych. Dzieci często zastanawiają się nad tym co spotka ich w życiu. Z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dzień, pełen tajemniczych wróżb oraz czarów.
Dlatego też 30 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa. Uświetniły ją wróżby, lanie wosku, zabawy i tańce przy muzyce współczesnej.
76
- 01gru
2023-11-30 – Rok Kopernika - warsztaty astronomiczne
30 listopada 2023r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Drążnej wzięli udział w warsztatach z astronomii. Wszyscy chętni mieli okazję skorzystać z tej formy zajęć i odkrywać sekrety Układu Słonecznego - dowiedzieć się czegoś nowego na temat kosmosu, znanych nam planet i gwiazd czy Księżyca oraz lepiej poznać życie i dokonania Mikołaja Kopernika, którego 550 rocznicę urodzin świętujemy w tym roku.
Mikołaj Kopernik był astronomem i „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię” – to wie każdy. Tymczasem, jak dowiedzieli się uczestnicy warsztatów, Kopernik miał dużo szersze zainteresowania - zajmował się także medycyną, matematyką, prawem, kartografią, dyplomacją, filologią, a nawet strategią wojskową.
Uczniowie mogli też bliżej poznać Księżyc z jego ciekawymi obiektami, odbyli wyprawę po Układzie Słonecznym, a nawet udali się do granic wszechświata (i z powrotem).
Szczególnie dużo radości przyniosły uczestnikom aktywności plastyczne i śpiewanie piosenki o planetach – okazało się, że znają ją z wczesnego dzieciństwa.
Astronomia to nauka, która kojarzy się z tajemnicami Kosmosu, pięknymi zdjęciami, eksploracją planet i ciekawością do ich badania – dzięki warsztatom uczniowie zdobyli mnóstwo nowych wiadomości i umiejętności i trochę tej ciekawości zaspokoili.
Zajęcia poprowadzili nauczyciele - panowie Marcin Majdecki i Mirosław Jadrych.
8
- 24lis
- 24lis
- 23lis
2023-11-23 - Spotkanie z przedstawicielami MCK w Słupcy
23 listopada w ramach doradztwa zawodowego dla uczniów klasy VII zostało zorganizowane spotkanie z przedstawicielami Młodzieżowego Centrum Karier w Słupcy z p. Wiolettą Hoffman i p. Marcinem Nowakiem. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z możliwościami i zasobami oferowanymi przez Młodzieżowe Centrum Kariery, pomoc uczniom w zrozumieniu ich zainteresowań, mocnych stron i możliwości zawodowych oraz dostarczenie informacji o różnych ścieżkach kariery, edukacji i szkoleniach dostępnych w regionie. Spotkanie zorganizowała p. Monika Barańska.
- 22lis
2023-11-22 - Aktywna Tablica
Miło jest nam poinformować, że nasza szkoła przystąpiła do Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020-2024 – „AKTYWNA TABLICA”. Złożony przez naszą szkołę wniosek został pozytywnie rozpatrzony, dzięki temu szkoła otrzymała wsparcie finansowe w formie dotacji Rządowej w wysokości 80% oraz z dotacji Urzędu Gminy Słupca w wysokości 20 %. Łączna wysokość dotacji 37500 zł.
W ramach pozyskanych funduszy zakupiono:
- Programy multimedialne: Czytanie ze zrozumieniem, Problemy wychowawcze (Emocje, Przemoc i agresja),Koncentracja i pamięć, Ortografia, Percepcja wzrokowo-słuchowa, Potrafię (Obszar matematyczny i obszar polonistyczny), Rozwijanie kompetencji emocjonalno-społecznych
- Zestaw multimedialny do terapii dysleksji
- Zestaw multimedialny do terapii logopedycznej
- Laptop
- LEGO Education SPIKE Prime – zestaw podstawowy
W ramach realizacji założeń programu dyrektor szkoły Danuta Samul powołała e-koordynatora oraz zespół samokształceniowy. Powołana została również międzyszkolna sieć współpracy nauczycieli stosujących TIK w procesie nauczania. Szkoły uczestniczące w sieci: Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Drążnej, Szkoła Podstawowa im. Józefa Janika w Koszutach, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młodojewie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Młodojewie, Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Janickiego w Cieninie Zabornym w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Cieninie Zabornym, Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Kotuni w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kotuni.