• 29sty
          • 2024-01-29 – Pójść do Canossy

            W klasie piątej odbyła się lekcja historii, podczas której uczniowie zaangażowali się w interaktywną prezentację sceny związanej ze sporem o inwestyturę między papieżem Grzegorzem VII a cesarzem Henrykiem IV. Zajęcia przeprowadzono w formie dramy.  Cesarz Henryk IV (w tej roli Igor Kostyszyn), udał się do Canossy – miejsca pobytu ojca świętego, w którego rolę wcielił się Miłosz Piński. Jako pomocnik papieża wystąpiła Amelia Kalecka. Żołnierzami władcy byli: Martyna Chorążyczewska, Tymoteusz Gurgas, Błażej Nazaruk oraz Igor Witowski. Uczniowie starannie przygotowali się do swoich ról i przynieśli rekwizyty. Scenka przedstawiała kluczowe momenty sporu, takie jak ekskomunika papieska czy publiczne pokuty cesarza. Poprzez odgrywanie postaci historycznych, uczniowie lepiej zrozumieli kontekst i znaczenie tego ważnego konfliktu. Ponadto zrozumieli, że dziś powiedzenie – „pójść do Canossy” oznacza „skruchę; zrobienie czegoś, na co nie ma się ochoty”.

             

            Spór o inwestyturę, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna

             

      • 24sty
          • 2024-01-23 - nasza szkoła na Gali Plebiscytu Edukacyjnego "Głosu Wielkopolskiego"

            23 stycznia 2024r. w poznańskim Hotelu Moderno odbyła się uroczysta gala Plebiscytu Edukacyjnego „Głosu Wielkopolskiego”. Celem plebiscytu było nagrodzenie najbardziej kreatywnych nauczycieli a także szkół i przedszkoli cieszących się dużym uznaniem w środowisku lokalnym.

            Nagrody przyznano w 10 kategoriach: nauczyciel przedszkola, przedszkole roku, nauczyciel klas 0-3, nauczyciel klas 4-8, nauczyciel szkoły ponadpodstawowej, szkoła roku, szkoła językowa roku, dyrektor szkoły lub przedszkola, nauczyciel akademicki, uczelnia roku.

            Jest nam niezmiernie miło poinformować, że pierwsze miejsce w powiecie słupeckim w kategorii Szkoła Roku po raz trzeci z rzędu zdobywa nasza szkoła.

            Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Drążnej jednocześnie uzyskała w tym plebiscycie III miejsce w województwie wielkopolskim.

            Dziękujemy!

      • 23sty
      • 21sty
      • 03sty
          • 2024-01-03 - Spotkanie z ratownikiem medycznym

            3 stycznia uczniów klasy VI i VII odwiedził pan Daniel Łuczak z Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słupcy, który przybliżył zawód ratownika medycznego. Gość przybliżył młodzieży środowisko w jakim pracuje oraz jakie predyspozycje musi posiadać osoba, która chce pracować w tym zawodzie, który nie należy do łatwych. Jest to zawód, który wymaga znajomości obszernej wiedzy medycznej oraz umiejętności praktycznych, a także wiedzy z dziedziny medycyny ratunkowej, medycyny urazowej czy intensywnej terapii.

            Panu Danielowi składamy serdecznie podziękowania za podzielenie się swoją wiedzą i poświęcony czas.

            Spotkanie zorganizowała pani Monika Barańska.

      • 03sty
          • 2024-01-02 – Mała książka - wielki człowiek

            W ramach  kampanii  społecznej „Mała książka - wielki człowiek” uczniowie klasy pierwszej otrzymali wyprawki czytelnicze. W  jej skład weszła wyjątkowa książka pt. „Wnuczka antykwariusza” oraz broszura informacyjna dla rodziców. Kampania została przygotowana z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej. Akcja ma również zachęcić rodziców codziennego czytania dzieciom. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki pierwszoklasiści odbędą niezwykłą przygodę, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania. Zapraszamy naszych najmłodszych uczniów do biblioteki szkolnej.

      • 16sty
      • 26gru
          • 2023-12-27 - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

            WYWIEŚMY FLAGI DLA POWSTAŃCÓW!

            Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego stanowiła wyjątkową okazję do edukacji historycznej i pielęgnowania patriotyzmu. Uczniowie, przypominając sobie o tym ważnym wydarzeniu, włączyli się w różnorodne działania upamiętniające, takie jak wywieszenie flagi powstańczej czy dyskusje na lekcjach historii spowodowane oglądaniem filmów edukacyjnych o Powstaniu Wielkopolskim dostępnych na stronie Instytutu Pamięci Narodowej (IPN). Te unikalne materiały, opracowane przez ekspertów, pozwoliły uczniom w fascynujący sposób zgłębić historię tego ważnego momentu w naszym narodowym dziedzictwie. Uzupełnieniem działań pielęgnujących pamięć historyczną było przygotowanie gazetki na temat zrywu niepodległościowego.

            Zachęcamy wszystkich do wywieszenia flag powstańczych lub narodowych w hołdzie bohaterskim przodkom 27 grudnia w Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

      • 16sty
          • 2024-01-12 - Ogólnopolska Olimpiada Zdrowia Polskiego Czerwonego Krzyża z BIEDRONKĄ – etap rejonowy

            W dniu 12 stycznia br. w Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Drążnej odbyła się „Ogólnopolska Olimpiada Zdrowia Polskiego Czerwonego Krzyża z BIEDRONKĄ – etap rejonowy ”.

            W olimpiadzie udział wzięli uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

            W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajął Alan Górski uczeń klasy VIII B Szkoły Podstawowej Nr 3 w Słupcy – opiekun Małgorzata Kępska – Knotowicz, drugie miejsce Nikodem Czerniejewski uczeń klasy VII Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Drążnej – opiekun Danuta Samul.
            W kategorii szkół ponadpodstawowych pierwsze miejsce zajął Aleksander Glapa uczeń z klasy II C Liceum Ogólnokształcącego w Słupcy – opiekun Joanna Sobótka, drugie miejsce Gabriela Zawal uczennica z Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Piotrowicach – opiekun Małgorzata Natywa, trzecie miejsce zajął Antoni Cierpiał uczeń klasy II Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Zagórowie – opiekun Wioletta Woźna, IV miejsce zajęła Anna Kołodziejczak z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzałkowie – opiekun Karolina Kubacka- Jaśkowiak.

            Uczniowie którzy zajęli I miejsca będą brali udział w eliminacjach szczebla okręgowego  Olimpiady, które odbędą się 19 kwietnia 2024 r. w Wielkopolskim Oddziale Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Poznaniu.
            Wszyscy startujący w Olimpiadzie otrzymali upominki.

             

      • 09sty
          • 2024-01-07 - V Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek

            7 stycznia 2024r. nasza szkoła wzięła udział w V Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, który odbył się w Kowalewie Opactwie. Natalia i Karol Mancowie zaprezentowali kolędę „Oto dziś narodziła się miłość”. Towarzyszyła im grupa taneczna w składzie: Marcelina Siuda, Amelia Kalecka, Zuzanna Miętkiewicz, Aleksandra Pająk, Julia Jóźwiak, Julia Budzińska, Julia Bojarska. Uczniów do występu przygotowały Panie Karolina Pokrop i Honorata Wiatrowska.

      • 22gru
      • 21gru
      • 24lis
      • 20gru
          • Dziękujemy za Talenciaki!

            Drodzy Rodzice, Uczniowie, Pracownicy i Sympatycy naszej szkoły!

            Akcja Lidla „Szkoły pełne talentów” dobiegła końca. Za każdy przekazany kupon i chęć wsparcia naszej zbiórki – serdecznie dziękujemy!

            Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udało nam się zebrać 855 Talenciaków, które zamieniliśmy na nagrodę – Model serca.
            Otrzymana nagroda zostanie wykorzystana na lekcjach biologii.

      • 20gru
          • 2023-12-20 - Dobre maniery mam, bo savoire-vivre dobrze znam

            W ramach realizacji innowacji ”Dobre maniery mam, bo savoire-vivre dobrze znam” uczniowie klasy 1 i 3 uczestniczą w zajęciach, podczas których zdobywają wiedzę na temat dobrych manier w różnych, życiowych sytuacjach. Mówiliśmy już o uprzejmych słowach, grzecznym zwracaniu się do kolegów i dorosłych oraz o ogólnych zasadach powitania i pożegnania, a także o zasadach kulturalnej rozmowy i zabawy. Wyjaśniliśmy, co znaczy określenie „savoir – vivre”. W grudniu natomiast zastanawialiśmy się „co lubi stół”? Uczyliśmy się, jak nakryć do stołu, poznaliśmy znaczenie ułożenia sztućców na talerzu. Wiemy też, jak należy się zachowywać podczas posiłków. Nabyte umiejętności przydadzą się podczas pomocy przy przygotowywaniu kolacji wigilijnej:)

      • 20gru
          • 2023-12-20 - Czytam z klasą – lekturki spod chmurki

            Najmłodsi uczniowie naszej szkoły biorą udział  w międzynarodowym projekcie edukacyjnym "CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki". Głównym celem projektu jest rozbudzanie u dzieci aktywności literackiej, doskonalenie umiejętności czytania, aktywnego słuchania oraz pogłębianie wiedzy na temat dobroczynności. Poprzez wspólne czytanie wybranych lektur uczniowie kształtują w sobie potrzebę pomagania innym ludziom, zwierzętom oraz roślinom.

            Tym razem uczniowie z zainteresowaniem słuchali przygód nietypowego detektywa, który zawsze jest chętny by pomóc najmłodszym. Wspólnie odwzorowaliśmy agencję „Różowe okulary”, w której pracował detektyw Pozytywka i próbowaliśmy rozwikłać najdziwniejsze zagadki. Stworzyliśmy również lekturowniki, w których będziemy umieszczać informacje na temat przeczytanych lektur.

      • 19gru
      • 19gru
      • 19gru
      • 18gru
          • 2023-12-13 - Dobre nawyki żywieniowe

             13 grudnia dla uczniów klasy 6 i 7 została przeprowadzona prelekaja na temat "Dobre nawyki żywieniowe mam, dlatego otyłości nie znam!". Spotkanie przeprowadził pracownik higieny żywności i żywienia słupeckiego sanepidu p. Katarzyna Tyrańska.

            Uczniowie zostali zapoznani m.in. z Piramidą Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży (4-18 lat), a także omówiono czynniki rozwoju oraz konsekwencje otyłości.

      • 11gru
          • 2023-12-11 – spotkanie z Policją

            11 grudnia uczniowie klasy VI i VII miała przyjemność zwiedzać Komendę Powiatową Policji w Słupcy. To było niezwykłe doświadczenie, które pozwoliło nam lepiej zrozumieć pracę i zadania policjantów oraz funkcjonowanie służb policyjnych.

            W pierwszej części programu uczniowie spotkali się z asp. szt. Markiem Dominiakiem, który przybliżył zawód technika kryminalistyki. W naszym kraju zazwyczaj technik kryminalistyki jest policjantem pracującym w cywilnym ubraniu, a jego narzędziami pracy są głównie aparat fotograficzny i walizka zawierająca przyrządy służące do ujawnienia i zabezpieczenia śladów. Są to różnego rodzaju odczynniki, pędzle, woreczki oraz zestawy do pobierania odcisków palców i materiału genetycznego. Przy pomocy tych akcesoriów technik kryminalistyki zabezpiecza wszelkie ślady traseologiczne, daktyloskopijne i biologiczne oraz przedmioty mogące mieć związek ze zdarzeniem. Technik kryminalistyki swoją pracą przyczynia się bowiem do znalezienia przestępcy i ustalenia tożsamości niezidentyfikowanych osób i zwłok.

            W drugiej części asp. Joanna Wolińska i mł. asp. Marcin Dębowski przybliżyli strukturę i organizację komendy, jakie jednostki działają w obrębie tego miejsca oraz jakie są ich zadania. Następnie przeszliśmy do zwiedzania różnych sekcji i pomieszczeń. Wizyta obejmowała odwiedzenie sali operacyjnej, gdzie policjanci śledzą bieżące wydarzenia i koordynują działania oraz salę technika kryminalistyki.

      • 11gru
          • 2023-12-11 - Spotkanie z Górnikiem

            Z okazji Barbórki, chcąc przybliżyć naszym uczniom ciężką i niebezpieczną pracę w kopalni do naszej szkoły został zaproszony Pan Mirosław Pacześny z PAK Kopalni Węgla Brunatnego w Koninie. Nasz gość w niezwykle ciekawy sposób opowiedział uczniom o tym kim jest górnik, na czym polega jego praca, z czego składa się jego strój, od czego zależy kolor pióropusza. Nie zabrakło również szeregu ciekawostek oraz wiadomości na temat pracy w kopalni. Uczniowie mieli również okazję przyjrzeć się z bliska, dotknąć i powąchać przyniesione przez górnika surowce. Na zakończenie spotkania uczniowie podziękowali i wręczyli panu Mirosławowi słodki upominek oraz własnoręcznie zrobioną laurkę.

      • 09gru
          • 2023-12-09 - Magiczne Mikołajki w Drążnej

            9 grudnia 2023r. Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Drążnej zamieniła się w pracownię Świętego Mikołaja. W salach lekcyjnych odbywały się warsztaty: robienia ozdób świątecznych, zdobienia pierników, malowania figurek gipsowych, robienia mydełek, szycia poduszeczek, malowania na desce techniką decoupage. Dodatkową atrakcją było plecenie warkoczyków, malowanie kolorowanek, pisanie listu do św. Mikołaja, a w fotobudce w pięknej scenerii można było zrobić pamiątkowe zdjęcie. Świąteczny nastrój, piękne stroiki na kiermaszu ozdób świątecznych i ciasta z domowych wypieków w kawiarence sprawiły, że ten dzień był dla wszystkich wyjątkowy. Oczywiście było też spotkanie ze Świętym Mikołajem, który przybył z prezentami.
            Szkoła składa wielkie podziękowania za udział w realizacji tego spotkania dla: Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Ustawicznego we Wrześni, Dyrekcji, nauczycieli i pracowników szkoły, Rodziców, fotografa Agaty Zauer, Rafała Szczęsnego, Radnego Gminy Słupca Jana Kujawy.
            Do zobaczenia za rok!

      • 08gru
          • 2023-12-07 - Warsztaty z makramy

            27 listopada i 7 grudnia w naszej szkole odbyły się  świąteczne warsztaty z makramy. Uczniowie pod okiem Pani Moniki Paszek – dyrektora Biblioteki Publicznej Gminy Słupca oraz bibliotekarki Magdaleny Kusiołek wykonywali przepiękne aniołki i choinki. Wspaniała atmosfera, cenne rady i wskazówki Pań prowadzących zajęcia pozwoliły poczuć magię zbliżających się Świat Bożego Narodzenia. Umiejętności zdobyte na zajęciach zostaną wykorzystane do wykonania ozdób świątecznych na choinkę. Dziękujemy i z niecierpliwością czekamy na kolejne warsztaty.

             

      • 08gru
          • 2023-12-07 - Zawody o Puchar Wójta Gminy Słupca w Futsalu chłopców

            7 grudnia  na Hali Sportowej w Kowalewie Opactwie zostały rozegrane szkolne zawody o Puchar Wójta Gminy Słupca w Futsalu chłopców w kategorii klas VI i młodszych. W zmaganiach sportowych uczestniczyło sześć szkół z terenu naszej gminy: z Drążnej, Kowalewa Opactwa, Kotuni, Cienina Zabornego, Cienina Kościelnego oraz Młodojewa. Po bardzo emocjonujących spotkaniach reprezentacja naszej szkoły zdobyła IV miejsce.
            Reprezentacja z Drążnej wystąpiła w składzie: Julia Kalecka, Zuzanna Małecka, Julia Jóźwiak, Miłosz Piński, Igor Witowski, Krzysztof Szacowny, Tymoteusz Gurgas.
            Przed zawodami  Pani Wójt  Grażyna Kazuś wręczyła uczniom każdej szkoły sprzęt sportowy ufundowany przez Dyrektora Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportu Pana Wojciecha Henke. 

  • Nasze socialmedia

  • Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 29526