Szkoła Podstawowa
im. Polskich Noblistów w Drążnej
A A A
 
Realizacja projektu #SuperKoderzy w szkole w Drążnej odbywa się z uczniami klasy IV. 10-osobowa grupa zajmuje się nauką programowania oraz budowaniem robotów, na zakup których nasza szkoła otrzymała grant od Fundacji Orange.
 
#SuperKoderzy to ogólnopolski program edukacyjny Fundacji Orange, którego kluczowym elementem jest nauka programowania. Adresowany jest do szkół podstawowych oraz uczniów w wieku 9-14 lat. W czasie trwania programu dzieci uczą się programowania, podstaw robotyki i poznają świat nowych technologii nie tylko na informatyce, ale również na lekcjach przyrody, historii, języka polskiego, muzyki, matematyki czy języków obcych.
 
 
 

Montujemy zestawy

Podczas spotkania 19 marca 2021r. uczestnicy projektu korzystając z instrukcji składania skręcali i łączyli samodzielnie poszczególne drewniane elementy zestawu m.in. złożyli i skręcili pudełeczko na śrubki i pudełko na cały zestaw CODEBOX. Przygotowali też drewniane elementy wyłamując je z formatek zestawu. Trochę problemów pojawiło się przy przykręcaniu osłonki sterownika LOFI BRAIN i wyłamywaniu z formatek z tworzywa sztucznego elementów montażowych, ale ostatecznie problemy udało się rozwiązać. Mimo, iż były to zajęcia dotyczące programowania, to dla wielu uczniów szczególnym doświadczeniem było posługiwanie się śrubokrętem, śrubkami i nakrętkami przy skręcaniu elementów. Uczniowie otrzymali również pakiety podarunków – koszulki, długopisy, notesy i smycze projektu #SuperKoderzy.
Kolejne spotkanie wkrótce.
 
 

Nasz pierwszy POWAŻNY program!

5 lutego 2021r. wystartowaliśmy do naszego pierwszego, poważnego programu – stworzyliśmy grę, która sprawdza jak dobrze poznaliśmy tabliczkę mnożenia! Okazuje się, że programowanie wcale nie jest takie trudne, a efekty naszej pracy – zaskakujące! Wkrótce kolejne spotkanie ze Scratchem i kodowaniem.
 

Nauka kodowania

29 stycznia 2021r. odbyliśmy kolejne spotkanie w ramach projektu #SuperKoderzy – także tym razem uczyliśmy się podstaw kodowania w Scratch. Stajemy się coraz sprawniejsi w tym! Już niedługo czeka nas tworzenie programów dla naszych robotów. Tymczasem jeszcze musimy się podszkolić z kodowania, by nasze przyszłe roboty mogły wykonać co tylko zechcemy!
 

Uczymy się Scratcha

Podobnie jak poprzednio zajęcia 4 grudnia 2020r. odbywały się w trybie zdalnym. Jednak nie mamy z tym większego problemu. Uczestnicy projektu zadają pytania i włączają się aktywnie w zajęcia. To grudniowe spotkanie zaowocowało pracą zespołu i pierwszymi programami utworzonymi w naszym zespole. Był to również czas samodzielnego odkrywania możliwości programistycznych drzemiących w uczestnikach i potencjału Scratcha.
 
 

Kolejne spotkania #SuperKoderów

27 listopada 2020r. odbyliśmy nasze kolejne spotkanie poświęcone realizacji projektu #SuperKoderzy. Rozpoczęło ono cykl spotkań poświęconych nauce komunikowania się z naszymi robotami LOFI. Uczestnicy projektu rozpoczęli poznawanie podstaw programu Scratch, który stanowi element wyjściowy do dalszej pracy z robotami. Uczestnicy dzielnie poznawali podstawy tworzenia poleceń i rozkazów i dzięki temu już wkrótce zaczną programować działania swoich własnych robotów.
 

Zaczynamy spotkania #SuperKoderów

23 października 2020r. zaczęliśmy nasze pierwsze oficjalne spotkanie #SuperKoderów! Wszyscy uczestnicy zajęć byli podekscytowani nadejściem zajęć – po wcześniejszych zapowiedziach w końcu zaczęliśmy pracę pełną parą! Spotkanie poświęcone było tematyce robotów i maszyn. Uczniowie zapoznali się także z zestawami LOFI Robot.

 
 
 
Strona #SuperKoderów w Drążnej: https://szkoly.superkoderzy.pl/drazna-2020/